Škola folklorních tradic 2019–2021
8. cyklus dvouletého vzdělávacího kurzu pro folklorní soubory
září 2019 – březen 2021 (1. semestr září – prosinec 2019)
Projekt ojedinělého celorepublikového kurzu vznikl na základě odborných diskuzí týkajících se především projevů současného folklorismu. Na realizaci kurzu spolupracují NIPOS-ARTAMA Praha a NÚLK Strážnice. Od počátku se na přípravě i realizaci kurzu významně spolupodílejí také členové SDTT. Hlavním cílem kurzu je prohloubení znalostí a dovedností jak ze specializované problematiky hudebního a tanečního folkloru a souvisejících otázek obecné etnologie, tak z aplikace oborů, jako je pedagogika, psychologie, fyziologie, právo, ekonomie apod. Je určen především pro současné, ale i budoucí vedoucí a umělecké pracovníky folklorních souborů, pedagogy a další zájemce o lidový tanec. Kurz je rovněž chápán jako forma péče o tradiční lidovou kulturu.
První dvouletý cyklus se uskutečnil v letech 1998–2000 v Domě kultury v Jihlavě. Úspěšní absolventi získali rekvalifikační osvědčení MŠMT. ŠFT má dnes již stovky absolventů, jejichž věkový průměr je 30 let. Na základě zkušeností získaných v jednotlivých cyklech kurzu jsou připravovány a dále upravovány učební plány. Na celkové přípravě se podílejí přední odborníci – etnologové, pedagogové a universitní profesoři – doc. Daniela Stavělová, CSc., doc. Lubomír Tyllner, CSc., MgA. Mirka Eliášová, Ph.D., doc. Martin Pacek a řada dalších.
Většina z nich také přednáší a vedou praktická cvičení. Součástí učebního plánu jsou např. předměty: Lidový tanec (teorie a praxe), Choreografie (teorie a praxe), Sbírky a sběratelé lidových písní a tanců, Lidový kroj, Obecná pohybová průprava, Základy pedagogiky a psychologie, Úvod do studia hudební teorie, studia lidových nástrojů a lidové hudby, Zpěv ve folklorním souboru atd. Kurz je dvouletý. V každém ročníku se uskuteční celkem osm víkendových soustředění plus jedno zkouškové. Podmínkou pro postup do druhého ročníku je úspěšné ukončení prvního. Učební osnovy druhého ročníku navazují a prohlubují učivo z prvních dvou semestrů, v předmětu lidový tanec jsou pak více zaměřeny na jednotlivé regiony. Základním předpokladem úspěšného složení závěrečné zkoušky je vypracování závěrečné písemné práce, kterou každý účastník představí a obhájí před stanovenou zkušební komisí. Na základě této zkoušky obdrží posluchači osvědčení o absolvování kurzu.
Už první cyklus se setkal s mimořádným ohlasem. Dosud neexistuje, ani v systému školské přípravy ani v mimoškolní oblasti, žádná jiná možnost odborné přípravy či doškolování vedoucích a členů folklorních souborů. Za dobu svého trvání získal kurz jistou závaznost a jeho absolvování může přispět k zlepšení uplatnění v řadě oblastí jak v rezortu kultury tak také školství.