Propozice Divadelního Pikniku Volyně 2024
12. DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ
32. celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla
28. června – 5. července 2024, Volyně
Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s městem Volyně prostřednictvím Volyňské kultury, jeho příspěvkové organizace, a Divadelním spolkem PIKI Volyně. Spolupořadateli mohou být i další subjekty.
I. CHARAKTERISTIKA A POSLÁNÍ PŘEHLÍDKY
Celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně je koncipována jako celostátní soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých, které ve své inscenační praxi reflektují zákonitosti divadla jako uměleckého druhu a jejichž adresátem je dospělé publikum.
II. PODMÍNKY ÚČASTI
Přehlídka umožňuje účast divadelních souborů v těchto třech kategoriích:
1. soubory, které uplatňují principy hereckého divadla dramatické postavy a jejich inscenace vycházejí z textů dramatických autorů;
2. soubory využívající různých principů hereckého divadla, jejichž inscenace vycházejí z nejrůznějších zdrojů tzv. otevřené dramaturgie;
3. soubory hudebního divadla.
III. ORGANIZACE A PRŮBĚH
V rámci přehlídky jsou realizovány rozborové semináře. Soutěžní představení bude hodnotit lektorský sbor. V závěru přehlídky jsou oceněny nejlepší výkony a inscenace a proveden výběr nejlepších a nejpodnětnějších inscenací k účasti na Jiráskově Hronově 2024.
Lektorský sbor celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla je zmocněn k uplatnění návrhů inscenací do programu Jiráskova Hronova 2024 dle příslušných ustanovení jeho propozic.
Vzdělávací část přehlídky bude realizována formou tematických seminářů a divadelních dílen. Část jich bude určena jednotlivcům, část amatérským divadelním souborům. Zájemci o účast v seminářích a dílnách se budou moci přihlásit prostřednictvím samostatných přihlášek zveřejněných na www.artama.cz, www.divadelnipiknik.cz a www.amaterskascena.cz.
Tvůrce nebo spolutvůrce inscenace zařazené do programu celostátní přehlídky či jejího postupového kola (dále jen postupová přehlídka) nemůže být členem lektorského sboru této přehlídky. V případě porušení tohoto ustanovení bude inscenace vyloučena z jednání programové rady vyššího stupně přehlídky.
Každý soubor se může zúčastnit se stejnou inscenací pouze jedné postupové přehlídky s postupem na Divadelní Piknik Volyně. Opakovaná účast souboru se stejnou inscenací v jiném roce bude považována za účast na druhé přehlídce. V případě porušení tohoto ustanovení bude tato inscenace vyloučena z jednání programové rady.
Za postupovou přehlídku je pro potřeby těchto propozic považována taková divadelní přehlídka, která respektuje vymezení přehlídky činoherních a hudebních divadelních souborů dospělých (viz body I. a II.).
IV. HODNOCENÍ A VÝBĚR
Program přehlídky stanoví programová rada na základě:
– návrhů vzešlých z výsledků postupových přehlídek;
– návrhů programové rady přehlídky;
– nerealizovaných návrhů z krajských postupových přehlídek v roce 2023;
– přihlášek (v případě zrušení postupové přehlídky).
Programovou radu přehlídky jmenuje příslušný odborný pracovník pro amatérské činoherní a hudební divadlo. Tvoří ji členové odborné rady, zástupci postupových přehlídek a zástupci celostátní přehlídky, případně další odborníci. Rozhodování o programu celostátní přehlídky se nemohou zúčastnit ti, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na tvorbě dotčených inscenací.
Právo doporučit inscenace na celostátní přehlídku mají postupové přehlídky, které splní tyto podmínky:
a) patří mezi postupové přehlídky na Divadelní Piknik Volyně, tzn. jsou uvedeny na seznamu přehlídek, který je součástí těchto propozic;
b) v programu přehlídky byly realizovány minimálně 3 soutěžní inscenace;
c) všechny soutěžní inscenace byly posouzeny stejným, nejméně tříčlenným lektorským sborem;
d) navrhovatel uplatní návrh na doporučení, včetně níže uvedených příloh, včas k termínu uzávěrky přihlášek do celostátní přehlídky a doplní jej realizovaným programem postupové přehlídky, z něhož bude zřejmé, které soubory se jí zúčastnily soutěžně s možností postupu na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla.
Právo nominovat inscenace na celostátní přehlídku mají postupové přehlídky, které splní tyto podmínky:
a) patří mezi postupové přehlídky na Divadelní Piknik Volyně, tzn. jsou uvedeny na seznamu přehlídek, který je součástí těchto propozic;
b) v programu přehlídky bylo realizováno minimálně 8 soutěžních inscenací;
c) všechny soutěžní inscenace byly posouzeny stejným, nejméně tříčlenným lektorským sborem a všichni členové lektorského sboru s nominací souhlasí;
d) členem lektorského sboru byla osoba s funkcí odborného garanta, která zná kontext oboru a příslušné celostátní přehlídky. Výběr této osoby bude konzultován s odborným pracovníkem NIPOS-ARTAMA pro amatérské činoherní a hudební divadlo a podléhá jeho schválení.
Odborné poroty postupových přehlídek mohou nominovat jednu inscenaci a doporučit libovolný počet inscenací bez uvedení pořadí k výběru do programu celostátní přehlídky.
Překročí-li celkový počet nominací z krajských postupových přehlídek ¾ hracích míst na celostátní přehlídce, mění se všechny nominace na doporučení.
Celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla počítá s 22 soutěžními inscenacemi. Pokud by z ekonomických, organizačních nebo technických důvodů byl rozsah celostátní přehlídky krácen a vymezen počtem inscenací nižším než 18, musí nově rozhodnout o způsobu výběru pořadatelé přehlídky na základě projednání na mimořádné schůzce odborné rady NIPOS-ARTAMA pro amatérské činoherní divadlo, a to do data předcházejícího termínu jednání programové rady celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla.
V pravomoci ředitele celostátní přehlídky je doporučit do soutěžního programu přehlídky jednu inscenaci nad rámec rozhodnutí porot postupových přehlídek.
Navrhovatelé odpovídají za uplatnění pouze takových návrhů, které korespondují s koncepcí přehlídky, jak je vymezena v úvodu těchto propozic. Programová rada přehlídky je oprávněna odmítnout návrhy, které prokazatelně nerespektují toto vymezení.
Navrhovatelé nominují a doporučují inscenace prostřednictvím příslušných přihlášek, které odešlou v elektronické podobě nebo poštou na adresu: NIPOS-ARTAMA, do rukou Mgr. Simony Bezouškové, P. O. BOX 12 / Fügnerovo náměstí 5, 120 21 Praha 2, e-mail: bezouskova@nipos.cz, tel.: 221 507 957, 775 508 654 nebo 603 584 489.
S přihláškami je z postupové přehlídky třeba souběžně odeslat tyto přílohy:
– program přehlídky;
– přihlášky ostatních zúčastněných souborů;
– jména všech členů odborné poroty s oznámením jména člena lektorského sboru, vyslaného na jednání programové rady celostátní přehlídky;
– hodnocení inscenace;
– osoby a obsazení, včetně údajů o režisérovi, scénografovi, autoru hudby ap.;
– textovou předlohu inscenace;
– slovo o souboru do programové brožury;
– slovo o inscenaci do programové brožury;
– fotografie z inscenace, použitelné pro tisk a propagaci;
– technický videozáznam inscenace na DVD nebo odkaz na něj;
– dokument(y) prokazující, že soubor má pro uvádění díla vyřešeny všechny autorsko-právní náležitosti dle platného znění autorského zákona (kopie licenční smlouvy, smlouva o provozování díla apod.);
– v případě nominace vyplněný a podepsaný formulář souhlasu všech členů odborné poroty s nominací.
S přihláškami je v případě zrušení postupové přehlídky třeba odeslat tyto přílohy:
– osoby a obsazení, včetně údajů o režisérovi, scénografovi, autoru hudby ap.;
– textovou předlohu inscenace;
– slovo o souboru do programové brožury;
– slovo o inscenaci do programové brožury;
– fotografie z inscenace, použitelné pro tisk a propagaci;
– technický videozáznam inscenace na DVD nebo odkaz na něj;
– dokument(y) prokazující, že soubor má pro uvádění díla vyřešeny všechny autorsko-právní náležitosti dle platného znění autorského zákona (kopie licenční smlouvy, smlouva o provozování díla apod.);
Uzávěrka doručení přihlášek je 15. 4. 2024. Jednotlivé přihlášky musí být doloženy odborným hodnocením inscenace s jasným sdělením, v čem navrhovatelé spatřují výjimečnost, inspirativnost či jinou premisu opravňující zařazení inscenace do programu celostátní přehlídky. K hodnocení je třeba připojit jména členů kolektivu, který inscenaci posoudil a nominoval nebo doporučil. Za přijaté budou považovány přihlášky doručené k termínu uzávěrky kompletní, tj. včetně požadovaných příloh.
Jednání programové rady celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla proběhne 18. 4. 2024.
V. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Se soubory zařazenými do programu celostátní přehlídky uzavře organizátor v místě konání přehlídky smlouvu o vystoupení, v níž budou vymezeny podmínky vystoupení a pobytu souboru v místě konání přehlídky.
Organizátoři jsou připraveni umožnit účast hrajících souborů po celou dobu konání přehlídky. V jejich účasti spatřují jednu ze základních podmínek její smysluplnosti.
V případě ekonomických, organizačních nebo jiných potíží může docházet k posunům stanovených termínů, může být program přehlídky omezen nebo může být přehlídka odvolána.
Zpracovala Mgr. Simona Bezoušková
NIPOS-ARTAMA, listopad 2023