Hranice designu – program
SOBOTA 13. DUBNA 2024
1. TYPOGRAFIE A NAVRHOVÁNÍ PÍSMA
8:00 – 10:30
Co je to typografie a jak vznikají písma a fonty? A jakou úlohu ve vizuální komunikaci má písmo? Na workshopu se dozvíte vše podstatné o typografii, zacházení s písmy a jejich vytváření. Představíme si řadu inspirativních prací a autorů, kteří působí v této specifické oblasti grafického designu. V praktické části budeme zkoušet různé metody experimentální tvorby vlastního písma.
Lektor: Filip Kraus
MgA. Filip Kraus vystudoval Ateliér tvorby písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Zde v současné době působí jako vedoucí ateliéru společně s Janem Čumlivským. Zabývá se i grafickým designem, především pro kulturní subjekty. Navrhl celou řadu písem, z nichž Mikser získalo cenu Communication Arts a cenu Typographic Excellence od Type Directors Clubu (2015). Je autorem písma pro značení pražských ulic a spolupracuje s písmolijnou Briefcase Type Foundry. Jako pedagog dříve působil na SPŠG a VOŠG Hellichova a průběžně vede workshopy a kurzy na řadě českých výtvarných škol.
Přestávka 0,5 h
2. MOŽNOSTI PLAKÁTU
11:00 – 13:30
Plakát je tradiční formát grafického designu i současný prostředek vizuální komunikace. V rámci workshopu uděláme exkurz do jeho historie a vývoje. Plakát má svůj vizuální jazyk, je to řeč znaků a symbolů a rezonuje v něm aktuální kulturní a společenské dění. Představíme jej jako v podstatě nekonečný experimentální prostor výtvarných forem, které komunikují – od „less is more“ k „more is more“. Podíváme se na součásti designového procesu, jako je layout, lettering a písmo, DIY, unplugged i digitální postupy.
Lektoři: Michaela Labudová, Pavel Frič / Monsters
MgA. Michaela Labudová, Ph.D. a MgA. Pavel Frič jsou zakládající členové grafického studia Monsters, ve kterém společně fungují již od roku 2007. Oba dlouhodobě pedagogicky působí na Katedře vizuální komunikace na Fakultě umění a designu UJEP a od roku 2020 zde vedou ateliér Vizuální design. Svůj entuziasmus a zájem o grafický design a vizuální komunikaci se snaží přenášet na studenty. Zabývají se komplexními vizuálními identitami, typografií, ilustrací, designem publikací, výstavními projekty a instalacemi. Svoje rozmanité aktivity označují za „kontextuální dobrodružství“ v oblastech médií, technologií a společnosti.
Monsters.cz – facebook
Oběd 1,5 h
3. JAK SE DĚLÁ DĚTSKÁ KNIHA
15:00 – 17:30
Co je autorská obrazová kniha pro děti a co ji definuje? Probereme si praxi knižního designéra definovanou zadáním a postupný proces navrhování a ukážeme si tvorbu autorky a ilustrátorky Daisy Mrázkové. Ve workshopu si zkusíme navrhnout maketu autorské knihy a rovněž si projdeme základní principy vizuálního jazyka, jako je formát, kompozice, barva, kontrast, obraz, písmo a bílé místo.
Lektorka: Helena Šantavá
MgA. Helena Šantavá vystudovala Ateliér vizuální komunikace a plakátu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Od roku 1996 se věnuje designu tištěných médií – knih, katalogů, designu výstav a grafickému designu v architektuře. Navrhla grafickou podobu kulturního týdeníku A2. Mezi lety 2000–2020 byla grafičkou spolku Kruh (diskuse a přednášky o architektuře). Navrhla grafický design projektu Architektura mimo centra (2012–2014) pro Fakultu umění a architektury v Liberci. Od roku 2020 spolupracuje s Galerií Benedikta Rejta v Lounech. Vyučuje grafický design a knižní grafiku na VOŠG Hellichova v Praze. Dříve působila jako pedagožka na UMPRUM a VOŠ Scholastika.
Profil Heleny Šantavé na VOŠ a SPŠ grafická Hellichova
Přestávka 0,5 h
PREZENTACE KNIHY TOTO NENÍ JENOM KNIHA
18:00 – 18:30
Napětí mezi obrazy, slovy a jejich významy v širokém slova smyslu rámuje téma publikace zaměřené na porozumění vizuální komunikaci. Její různé formy nás denně obklopují, žijeme v době, které dominují obrazová sdělení. Tato populárně naučná kniha pro čtenáře od 15 let si klade za cíl poskytnout klíč k tomu, jak všudypřítomné obrazy číst a jak je kritickým okem vnímat. Teoreticky se kniha opírá o sémiotiku a grafický design, který je dnes synonymem pro vizuální komunikaci.
Jejím hlavním posláním je rozvíjení vizuální gramotnosti, stěžejní kompetence pro kritické myšlení. Zároveň je i cenným nástrojem k posilování mediální a informační gramotnosti, kreativního myšlení a k prohloubování citlivosti vůči funkční a estetické rovině vizuálního jazyka. Úkolem knihy je také ukázat, jak kreativně využívat digitální nástroje, které běžně používáme, neboť díky technologickým vymoženostem je většina z nás aktivními tvůrci vizuální komunikace. Kniha sestává z praktických cvičení – kritických otázek a tvůrčích úkolů a najde uplatnění také u učitelů ve všeobecném vzdělávání. Možnost nákupu knihy se slevou.
Lektorka: Kateřina Přidalová
Mgr. Kateřina Přidalová je teoretička designu, lektorka a novinářka se zaměřením na kreativně-kulturní odvětví. Je zakladatelkou a lektorkou platformy Designéři dětem. Působí také jako redaktorka projektu Kreativnicesko.cz (Institut umění). Od roku 2018 vyučuje teorii a dějiny grafického designu na VOŠ Scholastika v Praze a Fakultě výtvarných umění v Brně. V letech 2014–2016 byla členkou výběrové poroty Nejkrásnější české knihy roku a od roku 2014 je členkou Akademie Czech Grand Design. Její kniha „Co je vlastně design?“ pro čtenáře od 12 let byla nominována na Nejkrásnější českou knihu roku 2021 a získala ocenění Zlatá stuha 2022 v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež.
www.designeridetem.cz/
NEDĚLE 14. DUBNA 2024
4. NAKRESLI PŘÍBĚH
8:00 – 10:30
Jak vizuální formou ztvárnit příběh? Postava, zápletka, vyústění jsou nedílné části vyprávění. Na workshopu se v tvůrčí práci zaměříme na hledání vhodné formy vyjádření s ohledem na obsah a charakter příběhu. V zásadě jde o různorodé výsledky, které se vejdou pod pojem komiks. Ukážeme si také inspirační zdroje.
Lektorka: Dora Dutková
MgA. Dora Dutková vystudovala Ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Věnuje se převážně ilustraci s přesahem do komiksu a animovaného filmu, baví ji autorské knihy a velkoformátové kresby na zeď. Mezi její komiksové počiny patří práce pro časopis Stripburger, komiks o Anně Mackové pro knihu Martiny Pachmanové „Z Prahy až do Buenos Aires”, autorský komiks na rolce do pokladny „Kuře Erskin”, komiksy pro Gender Studies, do sborníků sdružení KOPR a Mutabox a ilustrace do výročních zpráv Sdružení Linka bezpečí. Jako Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Baobab, Akropolis, Argo, Mladá fronta , LePress, Labyrint, Torst a další.
Dora Dutková na Baobab
Přestávka 0,5 h
5. JAK SE DĚLÁ KNIHA
11:00 – 13:30
Jak vzniká kniha na zadání zvenku a co definuje knihu autorskou? Seznámíme se základními principy tvorby knih prezentované na ukázkách tvorby lektora. Workshop nabídne i praktické cvičení seznamující s postupy při tvorbě knih včetně významu fotografií.
Lektor: Robert V. Novák
Robert V. Novák se věnuje především grafickému designu a knižní úpravě v oblasti kulturních projektů (Národní divadlo Brno, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Národní galerie v Praze, nakladatelství Torst, Kant, Arbor vitae a další). V letech 1992–2005 vytvářel vizuální identitu Divadla Archa v Praze. Jeho tvorba je pravidelně oceňována (2 x 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku, 2 x 1. místo v soutěži Czech Grand Design, za filmový plakát a grafiku k filmu Alois Nebel obdržel Českého lva). Jeho grafickou činnost zmapovala výstava Časový optimista v Západočeské galerii v Plzni (2013).
Kromě grafického designu se věnuje také fotografii. Účastnil se společné výstavy fotografií La Tchecoslovaquie à Arles – Rencontres d’Arles (1990), výstavy v Galerii Rudolfinum v Praze včetně knihy „Memento mori“ (společný projekt s Ivanem Pinkavou a Václavem Jiráskem v polovině devadesátých let). Dále pak autorská výstava Druhá část v Ateliéru Josefa Sudka v Praze (2012), výstava ALBVM v Domě umění města Brna (2016), výstava Opustit toto místo v Galérii Medium v Bratislavě a v Domě umění v Českých Budějovicích (2017, 2018), nebo autorská instalace Sběratel v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře (2022).
Robert V. Novák v pořadu ArtZóna České televize (10. října 2023)
(Vzhledem k sobotnímu začátku semináře v 8. 00 h doporučujeme přijet a ubytovat se již v pátek večer.)