Hranice designu II
II. PŘÍPRAVNÝ SEMINÁŘ K CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDCE VÝTVARNÝCH PRACÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE 2026
Termín: víkend 12.–13. října 2024
Místo konání: Národní galerie Praha
Lektoři: Jan Charvát, Zuzana Konečná, Michaela Trpišovská (NGP): Písmo je hra
Adam Uchytil, Klára Hušková Smyczková (NGP): Jak se tvoří loga a symboly
Zuzana Bramborová, Dagmar Chocholáčová (NGP): Jak se dělá fanzin
Eva Novotná (NGP), Kateřina Přidalová (DD): Národní mýtus
Jan Brož: Oscilace / design výstav NGP
Máme za sebou první a velmi úspěšnou jarní sérii workshopů, která se uskutečnila v Ústí nad Labem na Pedagogické fakultě UJEP. Nadcházející říjnová série workshopů bude rovněž unikátní. Velice nás těší, že se podařilo přípravný seminář přichystat společně s Národní galerií Praha, která nám poskytla lektorskou podporu a zázemí ve Veletržním paláci. Velkým přínosem by mělo být propojení přednášejících designérů právě s lektory Národní galerie. Během víkendového programu bude mimo jiné i příležitost pracovat přímo v prostorách aktuálních výstav galerie.
Jako bonus jsme připravili návštěvu Musea Kampa, kde se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Identita – příběh českého grafického designu.
TÉMA PŘEHLÍDKY
Kde končí design a začíná svobodná umělecká tvorba? Jaké kreativní techniky využívají designéři a jak mohou být inspirativní pro pedagogy a děti? Nadcházející Trienále výtvarných prací bude stručně řečeno o designu. Design nás provází na každém kroku, od rána do večera. Spoluvytváří náš každodenní život a dokáže nám přinášet i výjimečné zážitky. Design v širokém smyslu slova znamená navrhování. A netýká se jen věcí, ale také služeb nebo celých systémů. Design je široká oblast zahrnující lidskou tvořivost a touhu člověka měnit sebe i své okolí k lepšímu, ale někdy bohužel i k horšímu. My se rozhodně zaměříme na ty lepší, inspirativní roviny designérské praxe.
PRVNÍ PŘÍPRAVNÝ SEMINÁŘ
První přípravný rok 2024 jsme zahájili sérií workshopů zaměřujících se na grafický design a vizuální komunikaci. Spojili jsme se s projektem Identita, který mapuje historii a současnost českého grafického designu. Produkty grafického designu nás celoživotně provází, málokdo ale ví, jaké příběhy za ním stojí. Samotní grafičtí designéři tento obor vnímají především jako službu veřejnosti, která slovy významného designéra Zdeňka Zieglera „může někdy souviset s uměním“. Prozkoumáme si tedy různé polohy a přístupy ve vizuální komunikaci pod vedením vlivných osobností v oboru.
CO NÁS V NÁRODNÍ GALERII ČEKÁ
Workshopy jsou koncipované jako kombinace prezentace s podněty pro tvůrčí práci. Cílem je, aby si pedagogové prakticky osvojili techniky kreativní praxe designu bez ohledu na sofistikované digitální nástroje. Jednotlivými workshopy vás provedou zkušení grafičtí designéři a designérky spolu s lektory a lektorkami Národní galerie Praha, které mají mnohaletou zkušenost se zprostředkováním umění dětem, školnímu i dospělému publiku. Prostředí Veletržního paláce a sbírky umění od 19. století po současnost nám bude sloužit jako inspirace i jako cenný historický kontext.
PŘÍPRAVNÉ SEMINÁŘE V ROCE 2025
V následujícím roce 2025 se pak workshopy zaměří na další oblasti designu, jako je produktový či módní, seznámíme se s přesahy do řemesel a zvážíme materiály a technologie v kontextu udržitelnosti. Další důležité téma je pak prezentace – jaké jsou možnosti a způsoby kvalitní prezentace vlastních prací. Cyklus přípravných seminářů vyvrcholí na jaře 2026 PŘEHLÍDKOU VÝTVARNÝCH PRACÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE. Místo konání bude opět Národní galerie v Praze. Účastníci, stejně jako v minulých ročnících, budou mít možnost zpětné vazby na rozborovém semináři.
Link na program semináře
POŘADATELÉ
Na koncepci přípravných workshopů pro CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKU VÝTVARNÝCH PRACÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE 2026 spolupracujeme se vzdělávací organizací Designéři dětem (DD), projektem Identita, Národní galerií Praha (NGP) a NPI.
Maximální počet účastníků: 40
Každý účastník od nás obdrží potvrzení o absolvování semináře.
Cena: 3 000 Kč
Ubytování nezajišťujeme.
Link na PROGRAM II. přípravného semináře Hranice designu 2024