Mgr. Lukáš Holec

Mgr. Lukáš Holec vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v aprobaci český jazyk – hudební výchova. Od roku 1992 působí v ZUŠ Český Krumlov jako učitel hudební teorie a hry na kytaru. V roce 1995 zde založil a dodnes vede Českokrumlovský dětský sbor, kde v odděleních Diblíci, Lentilky, Brumlíci a Medvíďata zpívá téměř 180 dětí ve věku 4–19 let. Působil také jako ředitel kůru a sbormistr u sv. Víta v Českém Krumlově, sbormistr smíšeného sboru Česká píseň Prachatice a dvanáct let byl externistou oboru kulturní historie při Historickém ústavu Filosofické fakulty v Českých Budějovicích. Od září 2022 pracuje jako didaktik hudební výchovy na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Za svou činnost obdržel řadu ocenění, v roce 2009 mu byla udělena Cena Františka Lýska jako výraz uznání mimořádného přínosu interpretační sbormistrovské činnosti, v roce 2019 získal jednu ze dvou sbormistrovských cen na mezinárodní sborové soutěži ve finském Tampere a v roce 2023 cenu za příkladnou práci se sborem v oblasti folkloru v polské Toruni. Je také držitelem Ceny města Český Krumlov za přínos zdejšímu kulturnímu životu. Od roku 2006 je členem Odborné rady NIPOS-ARTAMA pro dětský sborový zpěv, působí jako porotce sborových i pěveckých soutěží a lektor vzdělávacích seminářů.

Mgr. Lukáš Holec graduated from the Pedagogical Faculty of the University of South Bohemia in České Budějovice in Czech language – Music Education. Since 1992 he has been working at the Music School in Český Krumlov as a teacher of music theory and guitar playing. In 1995 he founded and still leads the Český Krumlov Children’s Choir, where almost 180 children aged 4-19 sing in the Diblíci, Lentilky, Brumlíci and Medvíďata sections. He has also worked as a church music director and choirmaster at St. Vitus in Český Krumlov, choirmaster of the mixed choir Česká píseň Prachatice and for twelve years he was an external lecturer in cultural history at the Historical Institute of the Faculty of Arts in České Budějovice. Since September 2022 he has been working as a didactician of music education at the Faculty of Education in České Budějovice. He has received numerous awards for his work, in 2009 he was awarded the František Lýsek Prize in honour of his outstanding contribution to choral activities, in 2019 he won one of the two choral prizes at the international choral competition in Tampere, Finland, and in 2023 he received the prize for exemplary work with choirs in the field of folklore in Toruń, Poland. He also holds the Český Krumlov Prize for his contribution to the local cultural life. Since 2006, he has been a member of the NIPOS-ARTAMA Expert Council for Children’s Choir Singing, works as a jury member in choir and singing competitions and as a lecturer in educational seminars.

ANOTACE

Pozitivní vliv dětského sborového zpěvu na vývoj osobnosti

Tématem příspěvku bude aktuální výzkum v oblasti dětského sborového zpěvu, který se zaměřuje na následující kategorie: životní styl, stupeň socializace, empatie, kompetence k navazování kontaktů, spolupráce, tvůrčí myšlení a vztah k umění a kultuře. Součástí bude také srovnání, jak se změnily preference dětí a mládeže v souvislosti s digitalizací a působením sociálních sítí, jak velký mají dnes zájem o sborový zpěv, jak intenzívní mají zážitek ze spoluprožívání hudby a zda tato zájmová umělecká aktivita i v současnosti vyplňuje volný čas dítěte natolik, že nemůže být k dispozici pro sociálně patologické jevy. Výzkumný projekt NIPOS-ARTAMA z let 2004 až 2007 potvrdil, že dlouhodobé provozování sborového zpěvu pozitivně ovlivňuje celkový rozvoj osobnosti, sborový zpěv navíc v období dospívání přispívá k pozitivnímu sebehodnocení jedince, podpoře jeho sebevědomí a zvládání složitých životních situací. Členství v dětském sboru se také výrazně podílí na smysluplném trávení volného času, což v důsledku znamená, že zpívání se sborem má zásadní vliv na celkový životní styl dětí.

The positive influence of children’s choral singing on personality development
The topic of this paper will be current research in the area of children’s choral singing, which focuses on the following categories: lifestyle, degree of socialization, empathy, networking competence, cooperation, creative thinking, and relationship to art and culture. It will also include a comparison of how children and young people’s preferences have changed in the context of digitalisation and the impact of social media, how interested they are in choral singing today, how intense their experience of participation in music is, and whether this artistic leisure activity still fills children’s free time to such an extent that children may not be available for socially pathological phenomena. The NIPOS-ARTAMA research project from 2004 to 2007 confirmed that long-term choral singing has a positive impact on overall personality development, and that choral singing in adolescence contributes to positive self-esteem, self-confidence and coping with difficult life situations. Membership in a children’s choir also contributes significantly to meaningful spending of leisure time, which means that singing in a choir has a major impact on children’s overall lifestyle.